TO WARTO ZOBACZYĆ

Bezcenna pamiątka, ślad potęgi Jagiellonów - arrasy wawelskie. To kolekcja tkanin powstałych ok. 1550-1565 na zamówienie króla Zygmunta II Augusta do dekoracji sal i komnat Zamku Królewskiego na Wawelu i innych rezydencji królewskich. Do Polski zostały sprowadzone z flandryjskiej Antwerpii, z miasta Arras - stąd ich nazwa. Dziś jest to jeden z najcenniejszych zbiorów arrasów w skali świata, a w ciągu dziejów zyskały miano polskiego „skarbu narodowego”. Reprezentują najwyższy poziom artystyczny; są tkane wełną, jedwabiem, nićmi srebrnymi i złotymi, przedstawiają monumentalne sceny mitologiczne, biblijne, motywy roślinne, wspaniałe krajobrazy ze zwierzetami itp.

Wszystkie te informacje i wiele innych ciekawostek mogliśmy zdobyć podczas naszej wycieczki do Krakowa, na którą wybraliśmy się 20 stycznia. Po doznaniach estetycznych, jakie dane nam było przeżyć na Zamku Królewskim na Wawelu, udaliśmy się w diametralnie inną scenerię – kręgielnię. Na 8 torach, w doskonałej atmosferze do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku, uczniowie i nauczyciele świetnie się bawili.

Podsumowując ten wyjazd stwierdzamy, że poszerzyliśmy naszą wiedzę historyczną, zobaczyliśmy miejsca, które będąc Polakiem dobrze jest znać, a także oderwaliśmy się od szkolnej codzienności i wzięli udział w emocjonującej rywalizacji w Pink Bowling. Dzień zakończyliśmy seansem w kinie. To był długi dzień, ale oby częściej...

stolowka2

jdlospis