PARADA SCHUMANA W WARSZAWIE

 

Jak co roku w Warszawie odbyła się Parada Schumana, tym razem nasi uczniowie z klas: VII, VIII i III gimnazjum również w niej uczestniczyli. Towarzyli im opiekunowie: Ewa Adamczyk – Isaki i Jolanta Kochańczyk. W tym roku było to szczególne wydarzenie, ponieważ minęło już 15 lat odkąd Polska należy do Zjednoczonej Europy.

Kim był Robert Schuman? Był nazywany „Ojcem Europy”, to od jego nazwiska pochodzi nazwa fundacji oraz Parady. Był premierem Francji i ministrem spraw zagranicznych.

9 maja 1950 roku rząd francuski w swej uroczystej deklaracji wybrał zjednoczoną Europę. Europę ocaloną od hitleryzmu, od komunizmu, Europę uwolnioną od bratobójczych i daremnych walk, Europę, która odważnie i zdecydowanie zaangażowała się we wspólnotową drogę, Europę – gwaranta dobrobytu, bezpieczeństwa i pokoju – tak ogłoszenie Planu wspominał Robert Schuman („Dla Europy”, 2004, ZNAK).

Parada Schumana to proeuropejska manifestacja obywatelska, organizowana z okazji Dnia Europy. Uczestnicy maszerowali pod hasłem "Wybieramy Europę". Parada wystartowała o godz. 12 na rogu Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia. Przemarsz odbył się trasą Krakowskie Przedmieście-Pl.Zamkowy-Senatorska-Moliera-Królewska-Krakowskie Przedmieście-Miasteczko Schumana.

Przy okazji mieliśmy okazję pozwiedzać samo centrum Warszawy oraz Łazienki Królewskie.