MOŻNA ODEJŚĆ NA ZAWSZE, BY STALE BYĆ BLISKO

Na zawsze w Naszej pamięci…

11 listopada to ważna data dla społeczności ziemi gorzkowskiej. Jest to bowiem siódma rocznica śmierci wieloletniego proboszcza parafii Gorzków i patrona Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie.
Ksiądz Andrzej Biernacki – człowiek renesansu: kapłan, artysta, patriota, społecznik, podróżnik a przede wszystkim człowiek, który po 50 latach posługi kapłańskiej tak mówił:

„Byłem zawsze wśród was – nigdy obok, ani obok Was nigdy nie przechodziłem. Zawsze blisko, dlatego znałem was po imieniu. Bliskość łączy ludzi i pozwala lepiej się zrozumieć, nawet wyczuć, co boli, a co cieszy.
Byłem wśród was w kościele, przy ołtarzu, przy sprawowaniu Mszy św. a także i wy byliście blisko, dzieci, młodzież, kantorzy, lektorzy, chóry.”

Ksiądz Andrzej Biernacki piewca ziemi gorzkowskiej, pasjonat twórczości ludowej ubogacił życie religijne całej parafii Gorzków o muzykę, śpiew i inscenizacje teatralne.

Owocem tego zamiłowania była orkiestra dęta.
15 listopada 1992 w niedziele po sumie zabrzmiały pierwsze tony 40 –tu instrumentów. Odtąd każda uroczystość i większe wydarzenia w parafii uświetniane były jej udziałem.
Na długo w pamięci zostaną jasełka, przedstawienia pasyjne oraz inscenizacje, w których oddawano hołd papieżowi.

„Oj Gorzków” - to sztandarowa pieśń autorstwa księdza Biernackiego- swoisty hymn zespołu Gorzkowianie.
Jak mawiał ksiądz „Cudowne dziecko”, które narodziło się na gorzkowskiej ziemi i w gorzkowskiej plebanii 15 lipca 1996 r.
Od tej pory nastała „złota era” historii.
Od tej pory już na dobre Gorzków kulturą stanął.

Ksiądz Biernacki cenił muzykę poważną, kochała arie operowe, które chętnie sam wykonywał w towarzystwie innych artystów. Bardzo często rozbrzmiewała ta oto pieśń.

Wielką zasługą księdza Biernackiego było też to, że rozsławił imię Gorzkowian w Europie. Taniec i pieśni ludowe towarzyszyły mu podczas europejskich wojaży.

Ksiądz Biernacki wzbogacił repertuar Gorzkowian o pieśni i piosenki patriotyczne wykonywane przy okazji świat narodowych.

Wzbudzały one zachwyt publiczności i łzy wzruszenia Polaków, także tych mieszkających na obczyźnie.

Ksiądz Andrzej Biernacki odszedł do Domu Ojca siedem lat temu. Pozostawił po sobie wielkie dzieło- dzieło swego życia i wdzięczną pamięć parafian.

Na czym polegał fenomen księdza Andrzeja Biernackiego?
Tkwił on w Jego recepcie na życie – śmiać się często i szczerze. Zyskać szacunek mądrych ludzi i podziw dzieci. Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków. Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół. Doceniać piękno. Znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym – czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku. Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie.
Na tym właśnie polega sukces.