WRZESIEŃ 39

 

Dnia 17 października 2022 r. w naszej szkole gościła Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała nam program historyczny pt. „ Wrzesień 39” czyli rzecz o tym, jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.

Goście w sposób ciekawy przybliżyli młodzieży losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczpospolitej. Zaprezentowano polski mundur wojskowy szeregowego i podoficera, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Uczniowie mogli wziąć udział w licznych rekonstrukcjach. Przeżyli musztrę wojskową, przygotowanie i wkładanie masek gazowych, poznali pozycje strzeleckie, oraz odczuli na własnych plecach ciężar ekwipunku żołnierza. Dziewczęta sprawdziły się jako łączniczki i sanitariuszki, sprawnie bandażowały rannych żołnierzy. Z każdym zadaniem młodsi jak i starsi uczniowie, poradzili sobie doskonale.

W czasie prezentacji i pokazów nikt się nie nudził, wszyscy spędzili lekcję historii na wesoło ! Na koniec artyści – żołnierze otrzymali gromkie brawa.