WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

 

19 października 2021r. uczniowie z klasy siódmej i klas ósmych zwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, a także miejsca związane z życiem i działalnością Jana Pawła II w Wadowicach.

W Wadowicach, przemierzyliśmy rynek, podziwiając zabytkowe kamienice, a nastepnie udaliśmy się do Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tam też wspólnie pomodliliśmy się. Następnie ks.Michał Krężel przypomniał nam o roli papieża Jana Pawła II we współczesnym świecie, jako największego autorytetu moralnego, wielkiego przyjaciela młodzieży i dzieci, osoby, która w swych naukach nawoływała do życia w pokoju i przestrzegania praw człowieka Pobyt w Bazylice Ofiarowania N.M.P. pozwolił nam na chwile zadumy, szczególnie przy chrzcielnicy, gdzie został ochrzczony Jan Paweł II. Po zwiedzaniu udaliśmy się do cukierni, gdzie skosztowaliśmy słynnych „papieskich” kremówek.

Kolejny etap wycieczki ,to zwiedzenie jednego z najważniejszych historycznie miejsc w Europie – Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ,wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce upamiętnia ponad 1,5 miliona osób zamordowanych przez nazistów podczas II wojny światowej i stanowi symbol Holokaustu, jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości w historii świata. Nazywane też „ fabryką śmierci’. Uczestnicy wycieczki z wielkim wzruszeniem zobaczyli miejsca kaźni i eksponaty, które pomogły im zrozumieć losy więźniów w obozie i uświadomić do jakich okrutnych czynów może prowadzić totalitaryzm, nienawiść i brak tolerancji.

Dlatego nie można o tym wszystkim, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy zapomnieć. To jedno z najważniejszych zadań dla nas i przyszłych pokoleń. Ku pamięci i ku przestrodze! By podobna tragedia nigdy się nie powtórzyła!

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie”
George Santayana