CZY JUŻ ZA-plon-OWAŁEŚ ZMIANY W SWOIM ŻYCIU ?


Zmieniając siebie, zmieniasz świat -

- podsumowanie projektu Polskiej Akcji Humanitarnej w Wielgusie …

 

16 maja 2014 roku (piątek) w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie II części projektu Polskiej Akcji Humanitarnej „ZaPLONuj zmiany i gotuj w sposób, który pomaga innym”.

Celem tego projektu było przekonanie społeczności do życia według zasad PLON-u oraz pokazanie, jak nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia wpływają na życie innych.

Prezentacje multimedialne, przygotowane przez naszych gimnazjalistów, obrazowo przedstawiły to zagadnienie. Tematy prezentacji to m.in. „Nie marnuj jedzenia”, „Gotuj z głową”, „Jedz produkty sezonowe”, „Wspieraj lokalnych rolników oraz małych producentów żywności” ……

Aby nasza akcja dotarła do jak największej liczby odbiorców, zaprosiliśmy mnóstwo gości m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości, lokalnych producentów żywności, którzy wystawiali swoje produkty. Warto tutaj zaznaczyć, że stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zebranych. Uczta była nie tylko dla oka, ale i dla podniebienia. Wśród gości znaleźli się również rodzice, przedstawiciele władzy lokalnej, policji, straży, nauczycieli, dyrektorów i uczniów niemal wszystkich szkół z powiatu kazimierskiego. Kto wie, może dzięki takim działaniom uda się zmienić przyzwyczajenia żywieniowe naszych mieszkańców, a tym samym zadziałać globalnie i pomóc innym.

Piątkowa uroczystość to także ogłoszenie werdyktu konkursu plastycznego (na plakat reklamujący metodę PLON) oraz konkursu kulinarnego (potrawa zgodna z zasadami PLON). Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, że nasza akcja spotkała się z bardzo duży odzewem i że wpłynęło tak wiele dań konkursowych – różnorodnych i smacznych. Składamy gorące podziękowania za włączenie się w naszą akcję.

Aby udowodnić wszystkim zebranym, że PLON – to nie tylko teoria – zaprezentowały się rodziny naszych uczniów, które przez tydzień - warte zaznaczenia, że ten tuż po świętach - eksperymentalnie żyły w swoich domach zgodnie z metodą PLON. Bohaterowie w barwnej prezentacji, opowiedzieli nam o swoich zmaganiach z PLON-em.

Między poszczególnymi częściami imprezy, wszyscy mieliśmy okazję wysłuchać piosenek zaprezentowanych przez laureatów konkursu na najlepsze wykonanie piosenki o tematyce humanitarnej oraz zobaczyć kreacje aktorskie i wokalne naszych maluchów. Obejrzeliśmy również teleturniej - „Jeden z sześciu”, do którego chętni zostali wybrani spośród publiczności.

Na zakończenie, dla wszystkich uczniów odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Cieszkowach oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie ZDZ pokazali nam, jak przygotować pyszną sałatkę wykorzystując „resztki” sera, wędlin i warzyw, przyczyniając się tym samym do szerzenia wiedzy na temat edukacji globalnej oraz stosowania metody PLON w życiu codziennym. Panie z Cieszków objaśniły nam, jak przygotować „Fitkę Kazimierską” , która notabene wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych.

Jako, że jednym z podstawowych założeń metody PLON jest: Nie marnuj jedzenia, wszystkie produkty i potrawy przygotowane przez wystawców oraz dania konkursowe uczniów (po ogłoszeniu werdyktu) zostały wystawione do degustacji. Nie zmarnowało się nic !smiley

 

Artykuł z: ECHO KAZIMIERSKIE z dn. 06.06.2014 r.

Artykuł z: ECHO KAZIMIERSKIE z dn. 13.06.2014 r.