WYCIECZKA W BIESZCZADY

 

20-21 X 2022 roku uczniowie klas IV-VIII Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie udali się na dwudniową wycieczkę w Bieszczady.
Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miasta Sanok i Muzeum Budownictwa Ludowego. Założony w 1958 r. skansen to imponujący, wciąż rozbudowywany park etnograficzny zajmujący powierzchnię 38 ha i jednocześnie największe muzeum etnograficzne pod względem liczby zgromadzonych obiektów. Na terenie parku znajduje się ponad 100 obiektów z okresu od XVII do XX wieku. Najbardziej cenne obiekty w skansenie to zabytki drewnianej architektury sakralnej. Kolejnym punktem zwiedzania była wieś Komańcza i Klasztor sióstr Nazaretanek w Komańczy. Od 29 października 1955 do 28 października 1956, przebywał tu internowany przez władze PRL, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu. Ponadto utworzono tzw. dróżkę prymasa - ścieżkę, po której chodził na spacery. Ścieżka składa się z kilku przystanków oznaczonych głazami i tablicami z opisem. W pobliżu wiaduktu kolejowego znajduje się również Kapliczka Matki Bożej Leśnej, którą prymas często odwiedzał.

Opuszczając Komańczę udaliśmy się nad Zaporę i Jezioro solińskie, które podziwialiśmy z kolejki gondolowej. Zapora Solińska, jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Tam mieliśmy dwie godziny czasu wolnego na zdjęcia, zakup pamiątek oraz czegoś do jedzenia

Dzień drugi rozpoczęliśmy udając się do miejscowości Cisna, gdzie znajduje się zabytkowy budynek stacji kolejowej, klimatyczne wagoniki i ciągnące się kilometrami przez malownicze doliny tory kolejki wąskotorowej. Właśnie takie atrakcje czekały na nas podczas przyjemnej przejażdżki bieszczadzką ciuchcią. Uczniowie poznali kawałek ciekawej historii Bieszczad, a po drugie odbyły niezapomniany rejs przez morze karpackiej puszczy, która porasta bieszczadzkie doliny.

Następnie udaliśmy się zdobywać góry. Połoniną Wetlińską przeszliśmy do Schroniska Chatka Puchatka. Wszyscy byli oczarowani krajobrazem.

Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem i pozostawiła po sobie wiele miłych wspomnień i wrażeń.