SAMORZĄDOWA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. ks. ANDRZEJA BIERNACKIEGO
w WIELGUSIE

Logo v1

Facebook Logo (2019).png

UROKI DOLNEGO ŚLĄSKA

 

W październiku uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Kłodzka. Pierwszego dnia odwiedzili kopalnię złota w Złotym Stoku, która jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, działającym już od czasów średniowiecznych.

Szacuje się że przez 700 lat eksploatowania kopalni wydobyto tu 16 ton czystego złota. Na terenie dawnej kopalni złota otwarto dla zwiedzających Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Górnictwa i Hutnictwa. Można tam „spotkać” ducha żony jednego z górników, który zginął w kopalni, dotknąć sztabki złota czy podziwiać podziemny wodospad. Nie lada przeżyciem jest przejazd podziemną kolejką.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Jej historia sięga prawie tysiąca lat. Powstała w XII wieku, choć początki osadnictwa w tym rejonie datowane są na wiele wieków wcześniej. Przez wieki była rozbudowywana i modernizowana, przetrwała wiele oblężeń, w tym te podczas wojen śląskich. Wielokrotnie zmieniała właścicieli, przechodząc z rąk do rąk między Czechami, Austrią a Prusami. Była także planem filmowym dla wielu produkcji m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Eter”. Na długo pozostanie w naszej pamięci zwiedzanie podziemnych korytarzy minerskich, pełnych niespodzianek i ciekawostek.

Drugiego dnia czekała nas wyprawa do Czech. Skalne Miasto w Adrspach zauroczyło wszystkich swym pięknem i niezwykłością form skalnych. Trzygodzinna wędrówka wśród skał, strumyków dostarczyła nam wielu wrażeń. Przejście Mysią Dziurą , czy Bramą do Narnii stanowią jedną z wielu atrakcji tego miejsca. Na pożegnanie jeszcze kilka chwil spędzonych nad Jeziorem Otmuchowskim i powrót do domu.

rodo removebg previewadeklaracja dostępności

zamow1