DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
Nasze działania rozpoczęliśmy już przed feriami (aby „świadomie” móc odpoczywać), a kontynuowaliśmy też po ich zakończeniu. W tym roku skupiliśmy się na działaniach czysto edukacyjnych. Polegały one na zajęciach edukacyjnych w dwóch wymiarach. Klasy I –III uświadamiane były poprzez filmy edukacyjne „Owce w sieci” część I i II, „Sieciaki.pl – bezpieczeństwo korzystania z Internetu” oraz „Zuzia i Tunio poznają bezpieczny Internet”. Natomiast klasy IV - V poprzez projekcję filmów „Gdzie jest Mimi?”, „Lekcja bezpieczeństwa”.

Mamy nadzieję, że tegoroczne działania w ramach obchodów DBI zwróciły uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

Pamiętajmy, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.